trešdiena, 2025. gada 16. aprīlis

Radošā darbnīca "Lieldienu krāsu virpulis" sadarbībā ar Augšdaugavas novada sociālo darbinieci

16. aprīlī Naujenes Bibliotēkas PSV Vecstropos radošajā telpā pulcējās sievietes, lai kopīgi radītu skaistus un unikālus Lieldienu rotājumus. Gaisā virmoja radošs satraukums un patīkama kopības atmosfēra, kamēr dalībnieces ar aizrautību nodevās dažādām tehnikām un materiāliem.

Darbnīcas laikā sievietēm tika piedāvāti dažādi materiāli: spalvas, krelles, lentes un plastmasas olas. Sievietes rotāja plastmasas olas ar lentēm. Pēc tam viņas pielīmēja krelles, kas nozīmē acis un degunus. Tālāk uz olām tika uzzīmētas ūsas, lai kompozīcijā veidotos zaķis. Nākamas olas sievietes rotāja ar spalvām vai ar mākslīgām puķēm.

Darbnīcas laikā valdīja rosīga sarunu atmosfēra. Sievietes dalījās savās idejās, pieredzē un radošajos atklājumos, sniedzot viena otrai iedvesmu un atbalstu. Šī kopīgā darbošanās ne tikai ļāva radīt skaistus rotājumus, bet arī stiprināja savstarpējo saikni un radīja patīkamu svētku noskaņu.

Noslēgumā katra dalībniece mājās devās ar pašu rokām darinātiem Lieldienu rotājumiem, kas piepildīti ar mīlestību un radošu enerģiju. Šī radošā darbnīca kļuva par skaistu un iedvesmojošu pieredzi, atstājot dalībniecēs gandarījumu par paveikto un prieku par gaidāmajiem svētkiem. Tā bija lieliska iespēja ne tikai apgūt jaunas prasmes, bet arī pavadīt laiku patīkamā un radošā atmosfērā kopā ar citām sievietēm, kuras vieno mīlestība pret mākslu un svētku tradīcijām.






pirmdiena, 2025. gada 14. aprīlis

Pieredzes apmaiņa Augšdaugavas bibliotekāriem

11. aprīlī Pasvales bibliotēkā (Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka ) viesojās seši Augšdaugavas novada bibliotekāri no Naujenes, Kalupes, Maļinovas, Pilskalnes pagastiem un Subates, lai piedalītos aktivitātē "Lasījumu audioierakstu veidošana Pasvales publiskajā bibliotēkā" projekta LL-00143 "Iekļaujošo bibliotēku tīkls sociāli mazaizsargātu cilvēku grupām" ietvaros. Projekta mērķis ir izveidot jaunu daudzšķautņainu, iekļaujošu tīklu "Sensorās lasītavas ar profesionālās informācijas punktiem", lai uzlabotu neaizsargāto grupu sociālo iekļaušanu. Šādās lasītavās tiks izmantoti ierakstīti teksti latviešu un latgaliešu valodās, kas pielāgoti cilvēkiem ar redzes traucējumiem, mācīšanās grūtībām vai tiem, kuriem ērtāk saņemt informāciju klausoties. 

Sensorās istabas ir lielisks veids, kā nodrošināt pieejamu un iekļaujošu vidi cilvēkiem ar dažādām vajadzībām, piemēram, cilvēkiem ar autismu, dzirdes vai redzes traucējumiem. Šīs istabas izmanto skaņas, gaismas, kustības un citas sensorās tehnoloģijas, lai radītu nomierinošu vai stimulējošu pieredzi.

Līdzīgas istabas jau darbojas veselības, rehabilitācijas un specifiskās sociālajās iestādēs. Arī Augšdaugavas novadā tāda ir, Naujenes pagasta Kraujā Sociālās aprūpes un atbalsta centrā "Avots", kur pirms trim gadiem tika atklāts rehabilitācijas pakalpojumu centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. 

Augšdaugavas novada bibliotekāri ierakstīja Latgales novada teikas, tautasdziesmas, novadnieku daiļdarbus profesionālajā ierakstu studijā, kas ir pieejama Pasvales bibliotēkas lietotājiem. Pavisam drīz ierakstus varēs dzirdēt Subates pilsētas un Višķu pagasta bibliotēkās.

Pēc ierakstu darbiem bija ekskursija pa bibliotēku, kuru vadīja bibliotēkas vadītāja Danguolė Abazoriuvienė un bibliogrāfe Rita Bedulyte. Ekskursijas laikā viesi tika iepazīstināti ar bibliotēkas telpām, sniegtajiem pakalpojumiem un inovatīviem risinājumiem lasītāju pieredzes un informācijas pieejamības uzlabošanai.

Šāda pieredzes apmaiņa ļauj ne tikai uzlabot profesionālās prasmes, bet arī veidot iekļaujošākas un pieejamākas bibliotēkas, kur ikviens var justies gaidīts un atbalstīts.

Naujenes bibliotēku pārstāvēja bērnu bibliotekāre Ilvija Gžibovska. 
Vairāk informācijas par projektu lasiet šeit
 





















trešdiena, 2025. gada 2. aprīlis

Temātiskā plaukta izstāde “Daba atmostas: aprīļa dārza brīnumi”

     Šodien, 2.aprīlī Naujenes Bibliotēkas PSV Vecstropos apmeklētājiem ir pieejama temātiskā plaukta izstāde "Daba atmostas: aprīļa dārza brīnumi".

Pēc garās ziemas miega daba mostas ar nepārspējamu spēku un grāciju, piedāvājot mums baudīt pirmos pavasara brīnumus. Aprīlis dārzā ir kā simfonija, kurā katra diena nes jaunu noti, jaunu krāsu un jaunu enerģijas vilni. Zeme, atbrīvojusies no sarmas un sniega segas, kļūst mīksta un smaržīga. Tajā jau rosās pirmie drosmīgie dzinumi, tiecoties pretī maigajiem saules stariem. 

Koku un krūmu zari, kas vēl nesen šķita kaili un bezcerīgi, pamazām pārklājas ar sīkiem, zaļiem pumpuriem. Drīz vien tie pārvērtīsies smaržīgos ziedos – baltos ķiršu un plūmju ziedos, rozā ābeļu ziedos, kas dārzu pārvērtīs par īstu pavasara mākonī. Gaisā virmo salds ziedu aromāts, sajaucoties ar svaigas zemes smaržu, radot unikālu un reibinošu kokteili. Bites un kamenes, izkūlušās no ziemas miega, lido no zieda uz ziedu, vācot pirmo nektāru un apputeksnējot augus. Tauriņi ar krāsainiem spārniem rotaļīgi dejo gaisā, bet pa zemi steidzīgi pārvietojas pirmie kukaiņi.

Pat ja vēl gadās kāda auksta rīta vai negaidīts lietus, aprīļa dārzs nezaudē savu burvību. Katra diena ir solījums par siltāku laiku, par bagātīgu ziedēšanu un gaidāmo ražu. Tas ir laiks, kad daba atjaunojas, sniedzot mums cerību un iedvesmu. Ieejot aprīļa dārzā, mēs varam sajust dabas atdzimšanas brīnumu un gūt patiesu prieku no šī krāšņā pavasara sākuma.

Plaukta literārā izstāde "Franču rakstniekam- Emīlam Zolā- 185 (1840-1902)"

    Šodien, 2. martā Naujenes Bibliotēkas PSV Vecstropos apmeklētājiem ir pieejama plaukta literārā  izstāde, kas ir veltīta Emīlam Zolā - 185. 

Emīls Zolā (1840–1902) bija ievērojams franču rakstnieks, kurš tiek uzskatīts par vienu no naturālisma literatūras pamatlicējiem.

Galvenie fakti par rakstnieku:

  • Naturālisma teorētiķis un praktiķis: Zolā ne tikai rakstīja romānus, bet arī izstrādāja naturālisma teoriju, uzsverot zinātniskas pieejas un eksperimentu lomu literatūrā. Viņš uzskatīja, ka romānam jābūt kā sociālam un psiholoģiskam pētījumam, kurā tiek atspoguļota iedzimtības un vides ietekme uz cilvēku.
  • Monumentālais cikls "Rugonu-Makāru dzimta": viņa slavenākais darbs ir 20 romānu cikls "Rugonu-Makāru dzimta" (1871–1893). Šajā ciklā viņš izseko vienas ģimenes piecu paaudžu likteņus Otrās Francijas impērijas laikā, atklājot sabiedrības dažādu slāņu dzīvi un analizējot iedzimtības un sociālās vides ietekmi.
  • Sociālā kritika: Zolā savos darbos skarbi kritizēja tā laika sabiedrības trūkumus, nabadzību, sociālo netaisnību, politisko korupciju un buržuāzijas morālo pagrimumu.
  • Iesaistīšanās Dreifusa lietā: Zolā aktīvi iesaistījās Dreyfus lietā, publicējot slaveno atklāto vēstuli "Es apsūdzu...!" 1898. gadā. Šajā vēstulē viņš atmaskoja armijas un tiesas kļūdas un antisemītismu, kas bija novedis pie nevainīga virsnieka Alfrēda Dreifusa notiesāšanas par valsts nodevību. Šī rīcība padarīja Zolā par taisnīguma un patiesības simbolu, bet arī izraisīja viņa vajāšanu un piespieda emigrēt uz Angliju.

Nozīmīgākie darbi:

  • "Terēza Rakēna" (1867): Agrīns naturālisma paraugs, kurā tiek pētītas noziedzīgas kaislības un to sekas.
  • "Rugonu karjera" (1871): Pirmais romāns no cikla "Rugonu-Makāru dzimta", kas ievada galveno dzimtu un tā likteņus.
  • "Vēders uz Parīzi" (1873): Attēlo Parīzes centrāltirgus un tā ietekmi uz cilvēku dzīvi.
  • "Slazdi" (1877): Drūms stāsts par strādnieku klases dzīvi un alkoholismu.
  • "Nanā" (1880): Romāns par kurtizāni un sabiedrības morālo degradāciju.
  • "Žerminals" (1885): Spēcīgs attēlojums par ogļraču streiku un sociālo cīņu.
  • "Zeme" (1887): Kontroversiāls romāns par zemnieku dzīvi un instinktiem.
  • "Sabrukums" (1892): Attēlo Francijas sakāvi Francijas-Prūsijas karā un Parīzes komūnu.
  • Triloģija "Trīs pilsētas": "Lurda" (1894), "Roma" (1896), "Parīze" (1898) – antiklerikāli romāni.
  • Cikls "Četri evaņģēliji" : "Auglība" (1899), "Darbs" (1901), "Patiesība" (1903, nepabeigts), "Taisnība" (palicis kā iecere) – darbi, kas pauž sociālistiskas idejas.
  • "Dāmu paradīze" (1883): Romāns par lielveikala uzplaukumu un tā ietekmi uz mazajiem tirgotājiem un sabiedrību.

Emīls Zolā bija un paliek nozīmīga figūra literatūras vēsturē, kura darbi joprojām tiek lasīti un pētīti viņa novatoriskā pieeja, sociālās atbildības un spilgto tēlu dēļ.


AMATIERMĀKSLINIECES ANTOŅINAS RUDĀNES GLEZNU IZSTĀDE "KRĀSAINA DABA"

1.aprīlī tika atklāta Antoņinas Rudānes gleznu izstāde.

Mākslinieces darbi, kas tapuši pašmācības ceļā kopš 2020. gada, piedāvā unikālu iespēju iepazīt dabas skaistumu un maģiju caur krāsām, formām un sajūtām.

Izstādes apmeklētājiem būs iespēja baudīt peoniju maigo trauslumu, ūdenskritumu spēku un Latvijas dabas noslēpumaino skaistumu, kas atklājas harmoniskos un iedvesmojošos mākslas darbos. Katrs gleznojums ir kā mirklis dabas klusajā burvībā, kas vedina uz pārdomām un emocionālu līdzsvaru.

Antoņina Rudāne glezniecību sākotnēji uztvēra kā brīvā laika nodarbi pandēmijas laikā, kas ar laiku pārauga sirdslietā un radošā ceļojumā. Viņa aktīvi eksperimentē ar dažādām tehnikām un materiāliem, meklējot savu māksliniecisko izpausmi, un dalās savā pieredzē gleznošanas meistarklasēs.

Aicinām Jūs uz šo īpašo mākslas piedzīvojumu, kur dabas krāsainība uzrunā katru dvēseli! 
📅Antoņinas Rudānes gleznu izstāde ir skatāma no 1. līdz 30. aprīlim Naujenes bibliotēkā.

📍Daugavas iela 34, Krauja, 
Naujenes pagasts, Augšdaugavas novads
t.65450246

Fotogrāfijas no izstādes atklāšanas pasākuma
Foto autori: D.Čiževska, I.Gžibovska

pirmdiena, 2025. gada 31. marts

Darbojas sēklu maiņas punkts


Dārzkopības entuziastus un profesionāļus aicinām nākt uz Naujene bibliotēku un uzzināt, kas ir mantotie un lolotie kultūraugi, kas ir sēklu maiņa un kāpēc tā vajadzīga, kā arī uzzināt pamatprincipus veselu sēklu ievākšanai dažādiem kultūraugiem.

Līdzi ņemiet augu sēklas, stādus, sīpolus, bumbuļus, spraudeņus, potzarus.

Maiņas punktā var:
- dalīties ar vērtīgu un veselu augu sēklām, kuri tavā dārzā auguši vismaz divus gadus,

- ņemt citus augus lološanai savā dārzā,
- satikties un veidot vietējo sēklu lološanas interesentu kopienu,
- iegūt jaunas zināšanas un dalīties ar savām,
- un iegūt gandarījumu par dārzkopības vaļasprieku!

Par šo augu un sēklu maiņas vietu un citām, kas atrodas kaimiņos, vairāk uzzini sēklu lološanas un maiņas lapā www.mantots.permakultura.lv/seklu-maina un www.lietovelreiz.lv kartē.

piektdiena, 2025. gada 21. marts

Plaukta izstāde "Laimes noslēpumu izstāde"

 20. un 21. martā Naujenes Bibliotēkas PSV Locikos un Vecstropos tika ievietota plaukta izstāde, kas veltīta Starptautiskai Laimes dienai. 

Starptautiskās Laimes dienas plaukta izstāde ir krāšņa un iedvesmojoša ekspozīcija, kas veltīta laimes un prieka tēmai. Izstādes mērķis ir atgādināt par laimes nozīmi mūsu dzīvēs un veicināt pozitīvu skatījumu uz pasauli. Plaukta izstādē tiek stāstīts par Starptautiskas Laimes dienas rašanos un tās tradīcijām.

Plauktā ir ievietotas grāmatas, kuru nosaukumos ir vārds "laime" krievu vai latviešu valodā.

Izstāde ir veidota tā, lai radītu pozitīvu un pacilājošu atmosfēru. Tā aicina apmeklētājus apstāties uz brīdi, atcerēties par laimes mirkļiem un ieraudzīt skaisto ikdienas sīkumos.

PSV Vecstropos, 21.03.2025. 


PSV Locikos, 20.03.2025.

TikTok vietnē: 

Informācijai!

 

22. martā

bibliotēka nestrādās 

Atvainojamies par sagādātām neērtībām!

 

pirmdiena, 2025. gada 17. marts

Izstādes atklāšana




1.aprīlī plkst.17.30 Naujenes bibliotēkā tiks atklāta amatiermākslinieces Antoņinas Rudānes gleznu izstāde "Krāsaina daba".
Mīļi aicinām Jūs uz unikālu mākslas izstādi, kurā atklāsim dabas burvību caur krāsām un sajūtām!
Izstādē būs aplūkojami darbi, kuros harmoniski savijas peoniju maigums, ūdenskritumu spēks un Latvijas dabas noslēpumainais skaistums. Katrs gleznojums ir kā mirklis dabas klusajā maģijā, kas aicina uz pārdomām un iedvesmu.
Būsim priecīgi dalīties ar Jums šajā mākslas piedzīvojumā!

piektdiena, 2025. gada 14. marts

Valodu viktorīna bērniem "Elementāri trīs valodās" PSV Vecstropos

 14. martā Naujenes Bibliotēkas PSV Vecstropos tika vadīta valodu viktorīna bērniem "Elementāri trīs valodās".

Valodas viktorīna bija aizraujošs un izglītojošs pasākums, kas pulcēja valodas entuziastus, lai pārbaudītu savas zināšanas un prasmes.  Viktorīnas mērķis ir pārbaudīt un attīstīt bērnu zināšanas trīs valodās. 

Šoreiz tēma bija "Ķermeņa daļas". Viktorīnā piedalījās 8 bērni. Katram bērnam tika iedota lapa ar tabulu, kuru bija nepieciešams aizpildīt. 

Atmosfēra bija draudzīga un spraiga, ar veselīgu konkurences garu. Pēc viktorīnas beigām tika apkopoti rezultāti un paziņoti uzvarētāji. Pasākuma noslēgumā dalībniekiem bija iespēja dalīties iespaidos un apspriest viktorīnas jautājumus. Valodas viktorīna bija veiksmīgs pasākums, kas veicināja interesi par valodām un to daudzveidību. Bērni kopā ar bibliotekāri salīdzināja cik vārdi ir līdzīgi vai atšķirīgi starp valodām. 

Tas bija lielisks veids, kā pārbaudīt savas zināšanas, apgūt jaunu informāciju un pavadīt laiku jautrā un izglītojošā atmosfērā.

sestdiena, 2025. gada 8. marts

MŪSĒJĀS


 "Elza kļuva ne vien par ievērojamāko divdesmitā gadsimta latviešu literāti, bet arī par vienu no pirmajām sievietēm Latvijā, kas aizstāvēja sieviešu tiesības mācīties augstskolās, kā arī pašām izvēlēties sev profesiju un cilvēku, ar ko precēties. Pati viņa ģimnāziju nepabeidza, jo pēdējā skolas gadā vecāki meiteni pret pašas gribu izprecināja Vilhelmam. Pēc ilga un sarežģīta tiesas un baznīcas procesa viņai izdevās izšķirties no nemīlamā vīra. Savu pieredzi Elza izmantoja, lai mainītu šķiršanās likumu, kas ļautu abiem laulātajiem pārtraukt laulību, ja tā nedarbojas un tajā nav mīlestības." 
📌Aspazija (1865-1943) - īstajā vārdā Johanna Emīlija Lizete Rozenberga. Eiropas un pasaules mēroga dzejniece, dramaturģe, sabiedriskā darbiniece un sieviešu tiesību aizstāve, latviešu modernās dzejas un dramaturģijas aizsācēja. 



"Kļūstot par pirmo sievieti, kas ar riteni apbrauca apkārt pasaulei, Annija apliecināja ne vien sievietes fizisko un garīgo izturību, bet arī spēju pašai par sevi pastāvēt. Daudzi sieviešu tiesību pētnieki uzskata, ka, dodot brīvības izjūtu un pašpārliecību, tieši divritenis vairak nekā jebkas cits ir veicinājis sieviešu neatkarību."
📌 Annija Londonderija (1870-1947) - Rīgā dzimusi ebreju ceļotāja un žurnāliste, pirmā sieviete, kas ar divriteni apceļoja apkārt pasaulei.


📔Publicistes Santas Remeres un bērnu grāmatu mākslinieces Elīnas Brasliņas grāmata "Mūsējās" pasaku formā vēsta par 50 ievērojamu Latvijas sieviešu dzīvēm. 

Grāmata ir pieejama Naujenes bibliotēkā https://naujene.biblioteka.lv/alisepac

Lai skaists un līdztiesīgs pavasara sākums! 🌷🌿🌞

piektdiena, 2025. gada 7. marts

Radošā darbnīca "Sieviešu dienas svētku burvība" PSV Vecstropos

Sieviešu dienas radošā darbnīca – atmiņas, kas silda sirdi!

Aizvadītā Sieviešu dienas radošā darbnīca bija īsts svētku brīnums, kurā pulcējās apburošas un talantīgas sievietes, lai kopīgi radītu un svinētu sievišķību. Telpa piepildījās ar smiekliem, radošām idejām un sirsnīgām sarunām. 

Katra dalībniece radīja unikālu mākslas darbu, kas atspoguļoja viņas individualitāti un radošo garu. Bija aizkustinoši vērot, kā sievietes atveras un dalās ar saviem stāstiem, veidojot spēcīgu un atbalstošu kopienu.

Šī darbnīca bija vairāk nekā tikai radošs pasākums – tā bija iespēja atrast iedvesmu, atbrīvot savu iekšējo mākslinieci un svinēt sievišķību kopā ar citām brīnišķīgām sievietēm. Atmiņas par šo dienu sildīs mūsu sirdis vēl ilgi.