piektdiena, 2024. gada 20. decembris

Ziemassvētku dāvana: ziepju gatavošanas darbnīca

19.decembrī Naujenes bibliotēkā notika radošā ziepju gatavošanas darbnīca "Ziemassvētku dāvana". 
Izmantojot ziepju bāzi, ēteriskās eļļas, krāsvielas un formiņas dalībnieki iztaisīja savas unikālās ziepes, kuras var paturēt sev vai arī uzdāvināt citiem. 

Visi ievēroja, ka ziepju gatavošana ir radošs un nomierinošs process, un to ir iespējams darīt mājās, taču draugu pulkā Ziemassvētku noskaņās izrotātajā Naujenes bibliotēkā tas ir daudz priecīgāk un aizrautīgāk. 

 
 

Apsveicam!


 

Svētku darba laiks


 

ceturtdiena, 2024. gada 19. decembris

Mākslinieka Antona Salīša klūdziņu sienas dekoru izstādes "Latvju rakstu zīmes un krāsu raksti" atklāšana


 Ienāc senču zīmju pasaulē un ļaujies krāšņajiem rakstiem, kas atdzīvojas mākslinieka Antona Salīša darbos!

3. janvārī Naujenes bibliotēkā tiks atklāta preilēnieša Antona Salīša latvju rakstu dekora izstāde "Latvju rakstu zīmes un krāsu raksti". Izstādē būs skatāmas un atpazīstamas latviešu tautas rakstu zīmes, kas stāsta par mūsu senču ticējumiem un vērtībām.

Visi ir pazīstami ar latvju zīmēm un simboliem, caur kuriem tiek izteikti dažādi garīgi un fiziskie priekštati, tiek godināts un cildināts simbolos izteiktais. Pazīstamākās un darbos biežāk lietotas ir Dieva, Māras, Laimas, Saules, Mēness, Zvaigznes, Pērkona, Jumīša, Zalkša un Ūsiņa zīmes. Iepazīstot šīs mitoloģiskās zīmes, ir iespēja gadsimtu ritumā iedziļināties senajā tautas pastāvēšanas vēsturē. Piemēram, pazīstamā Saules zīme simbolizē dzīvību, siltumu un atjaunotni, bet Māras zīme – sievišķību, auglību un mātes mīlestību.

Izstādes darba autoram, Antonam Salītim, aizraušanās ar senajām latvju rakstu zīmēm sākās 2007. gadā. Dzīvesbiedre Monika nopirka nelielu meldru dekoru, un viņam radās vēlēšanās to izgreznot. Sākās klūdziņu mērīšana, griešana, līmēšana, krāsošana. Darbs prasīja lielu pacietību un gribasspēku. Šim nolūkam tika studēta arī atbilstoša literatūra. Antonam iepatikās un veicās. Lielākais palīgs un domubiedrs šajā nodarbē bija dzīvesbiedre Monika. Tāpēc pelnīti viņu varētu saukt par izstādes līdzautori. Laika gaitā ir tapuši vairāk par 200 darbiem. Tie ir atšķirīgi, interesanti un skaisti. Nāciet un ļaujieties senču zīmju maģijai!

Izstāde darbosies līdz 31.01.2025.

sestdiena, 2024. gada 14. decembris

🎭Karnevāla masku radošā darbnīca: kreatīvs, smiekli un iedvesma!🎭

12. decembrī rīkojām pārsteidzošu radošo darbnīcu karnevāla masku veidošanai!   Visi dalībnieki iegrima radošuma un maģijas atmosfērā, radot īstus meistardarbus masku un ballīšu norisēm!

Lūk, kas notika:

💫 ko mēs esam izdarījuši?

🔳 Iemācījušies veidot maskas, strādājuši ar kartonu, karstu līmi un dažādiem dekora materiāliem — viss, lai ļautu vaļu savai iztēlei.
🔳 Radījām maskas, kas būs uzmanības centrā jebkuros karnevāla svētkos!

💫 kas dalībniekiem patika?

🔳 Visi bez izņēmuma iegrima procesā ar galvu — no spilgtām krāsām līdz smiekliem un jautrām diskusijām. Sanāca ne tikai kreatīvi, bet arī ļoti jautri!
🔳 Daudzi ir atraduši iedvesmu dažādos stilos — kāds ir radījis retro stila masku, cits — fantastisku, bet cits vienkārši “aizgājis uz labu laimi”, taču visi darbi ir izdevušies unikāli un pārsteidzoši!

💫 rezultātā:

🔳 Parādījusies kaudze jaunu masku, kas rotās mūsu svētkus un fotosesijas!
🔳 Jaunas idejas un prasmes dekorēšanā.
🔳 Lieliska atmosfēra un, protams video ar finālrezultātiem!

♥️ Paldies visiem dalībniekiem! Ceram, ka tagad jūs ne tikai darināsiet maskas jebkuriem notikumiem, bet arī iedvesmosieties turpmākajai daiļradei!...

Foto un teksts Irēnas Bidzānes

Bet tagad paskatieties, kā mēs gatavojām savus šedevrus!

piektdiena, 2024. gada 13. decembris

Karnevāla maskas – krāsu un formu daudzveidība

Tuvojoties gadu mijai, kad malu malās notiek visdažādākie pasākumi un balles, Naujenes bibliotēkā norisinājās radošā darbnīca “Karnevāla maskas”, piedāvājot ikvienam izgatavot sev īpašu karnevāla masku Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām.

Darbnīcu vadīja Daugavpils universitātes profesionālās bakalaura studiju programmas “Mākslas menedžments” studente Irēna Bidzāne, kura savu bakalaura darbu veltījusi tieši karnevāla tradīciju izpētei. Pasākumā piedalījās pagasta iedzīvotāji kuplā skaitā, lai omulīgā gaisotnē ļautos radošumam un fantāzijas lidojumam.

Karnevāla masku pirmsākumi meklējami viduslaiku Eiropā, kad cilvēki sāka atkal apvienoties un svinēt svētkus kopā, velkot maskas un košas drēbes. Pamazām maskas kļuva ļoti populāras Venēcijā, kas ir slavena ar saviem vērienīgajiem karnevāliem. Bet mūsdienās, pateicoties to skaistumam, Venēcijas maskas plaši izmanto ikviens pasaulē, piedaloties jautros masku pasākumos – gan karnevālos, gan Jaungada sagaidīšanā.

Radošās darbnīcas dalībnieces veidoja maskas uz kartona sagatavēm, apgreznojot tās ar visdažādākajiem materiāliem, rotaļājoties ar krāsām un formām. Izveidotās karnevāla maskas kalpos kā grezns aksesuārs svinīgiem pasākumiem, skaisti iekļausies interjerā un noderēs kā neparasta dāvana.

Pasākumā varēja aplūkot arī Irēnas Bidzānes izgatavotās karnevāla maskas Radošās darbnīcas noslēgumā tika filmēti video fragmenti ar katra dalībnieka izveidoto karnevāla masku, katram ielasot pa vienai A. Līcītes Ziemassvētku dzejoļa “Noslēp skumjas aiz eņģeļa spārna” rindai, lai vēlāk varētu izveidot skaistu video atmiņai par pasākumu.

Foto un teksts Ineses Minovas

ceturtdiena, 2024. gada 12. decembris

Atklāj Ziemassvētku burvību kopā ar Naujenes senioriem

10. decembrī Naujenes bibliotēkā notika īpaši siltas noskaņas piepildīts pasākums "Gaidot Ziemassvētkus", kurā pulcējās Naujenes ciema seniori. Pasākumu vadīja bibliotekāre Ņina Prusakova.

Tikšanos ieskandināja Naujenes kultūras centra slāvu tradīciju ansamblis "Radenie". Ansambļa dalībnieki aizrautīgi pēta slāvu tautu tradīcijas, ieražas, mutvārdu folkloru un kulinārijas mantojumu. Viņu īpašā zīme ir senie svētie raksti, kas tiek dziedāti nevis pēc notīm, bet gan izmantojot senu āķu rakstu metodi. Šajā stilā izskan ne tikai reliģiskie teksti, bet arī ikdienas dzīves ainas.. 

Naujenes bibliotēkas bibliogrāfe Jeļena Višņakova iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar plašo grāmatu klāstu par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām un dažādiem ēdieniem.  



Īpašu uzmanību viņa pievērsa Indras Čeksteres grāmatai "Latvieša gads", kurā apkopoti vairāk nekā 150 latviešu tautas stāsti un senas receptes, kur viena no teicējām bija Naujenes ciema iedzīvotāja Staņislava Locika
Stāstot par oblātītēm, Naujenes ciema iedzīvotāja Staņislava Locika radīja īpašu Latgales Ziemassvētku noskaņu. Viņa ne tikai pastāstīja par šo tradicionālo ēdienu, bet arī parādīja, kā veidot skaistus puzurus, un dalījās savas ģimenes Adventes laika tradīcijās. 
   
                  




Pasākuma turpinājumā Tatjana Aleksejeva lasīja savu aizkustinošo dzejoli par Ziemassvētkiem, bet Vasilisa Pudovkina dalījās zināšanās par vecticībnieku gavēņa ēdieniem. Savukārt pasākuma dalībnieki aktīvi iesaistījās sarunās, daloties savās ģimenes Adventes laika tradīcijās un receptēs.

Nākamā tikšanās ir plānota 2025. gada 14. janvārī Naujenes bibliotēkā, Vecpils ielā 6-2, Naujenē. Programmā – īpašais ciemiņš, aizraujošas nodarbes par Jaungada sagaidīšanas tradīcijām, biblioterapija un stāsts par iespēju apmainīties ar sēklām bibliotēkā.

otrdiena, 2024. gada 3. decembris

Naujenes bibliotēkā atklāta Inesas Norkārkles fotogrāfiju izstāde “Ziedi interjerā un citi prieki”

Naujenes bibliotēkā 2. decembrī atklāta Inesas Norkārkles fotogrāfiju izstāde “Ziedi interjerā un citi prieki”. Tajā var aplūkot fotogrāfijas, kurās attēloti spilgti ziedošie ziedi, ziedu pušķi, krāšņas ziedu kompozīcijas interjerā, ainavas dažādos gadalaikos un dažādos diennakts laikos, kā arī citas lietas, kas autorei sagādā prieku.

“Fotografēšana ir mana lielākā aizraušanās, tas ir tas, kas piepilda manu dzīvi ar prieku, ar kuru varu dalīties ar citiem cilvēkiem. Ir ļoti svarīgi dalīties savā priekā, jo tad šī sajūta desmitkārtīgi pieaug, dziedē, pagarina manu un manu draugu mūžu. Fotografēšana ir radošs process, nevar teikt, ka fotogrāfs vienkārši kopē realitāti, mēs neredzam ainavu rāmītī vai tikai cilvēka seju, fotogrāfs fiksē skaistus mirkļus no sava skatu punkta, izvēlas fokusu un noķer pareizo, skaisto apgaismojumu atbilstoši savam skaistuma priekšstatam.
Izstādē ir daudz ziedu. Ziedi ir visvienkāršākā lieta, ko var izdarīt, lai sagādātu sev prieku, ienest tos mājās. Plus dabas fotogrāfijas, kur ir varavīksne, jūra, mūsu cietoksnis, kukaiņi, kas apputeksnē ziedus vai draudzīgi mums smaidot, un tas viss sniedz prieku. Pats fotografēšanas process ir kaut kas ļoti līdzīgs fiziskām aktivitātēm, fitnesam. Pamēģiniet bez dziļiem pietupieniem nofotografēt maijvaboli uz zāles stiebra.
Ar fotografēšanu sāku nodarboties salīdzinoši vēlu, izlasīju sludinājumu Facebook par foto kursiem sievietēm pēc 50, katru nedēļu braucu uz Rīgu. Pēc tam bija kursi pie cita foto meistara Rīgā un pie mums Daugavpilī. Man uzreiz bija viegli neapgāzt horizontu, jo es beidzu Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un būvniecības fakultāti un strādāju Latkomunprojekt Daugavpilī, kas ir horizontāle un vertikāle man ir skaidri palikusi atmiņā. Kas attiecās uz izglītību, papildus RTU, es mācījos Maskavas Astroloģijas akadēmijā un Starptautiskajā ezotērikas skolā Astar-Joga A.N.Rižova vārdā Sanktpēterburgā.
Strādāju projektēšanas institūtā, plašsaziņas līdzekļos Rīgā un Daugavpilī, pasniedzu kursus Daugavpils Universitātē un citās institūcijas.
Pateicoties fotografēšanai, es atradu līdzīgi domājošus cilvēkus un draugus foto klubā Ezerzeme-F un manā dzīvē tagad ir foto plenēri, braucieni uz citām pilsētām un valstīm. Un pēc 60 dzīve turpinās pārsteidzošā un skaistā veidā. Es biju Teodora Rudāna foto studijas “Moments” biedrs. Šī ir mana ceturtā personālizstāde,” stāsta fotogrāfiju autore.

Izstāde darbosies līdz 27.decembrim

Foto un teksta autore Inese Minova.